Мартеницата е един от най-древните и интересни символи.
Според легендата лястовица донесла от старата родина на българите ( ут Край-земе-Стара Велика България ) владетелска трева в новата родина на юг от Дунав, и трябвало да я остави някъде. По този повод, се създал ритуала „маринка“, мартеничка. Преди пролет на децата слагали червен и бял конец на дясната ръка. След това чак когато започнат да идват лястовиците в България, от ръката на децата се свалял белия и червен конец и се слагал до камък или на дърво, за да може лястовицата да се ориентира къде да остави тревата-марина, която носи в клюна си.
Направата и носенето на мартеницата не просто обогатяват духовния ни свят, но се явяват и като мост във времето – нашата връзка с предците. Мартеницата е вяра в доброто, положителното, надеждата за по-добро бъдеще.
Въпреки че връзваме бяло и червено сукно, трябва да казваме на малките деца, че това не са просто конци, а спомен от старата ни родина.
„Я ви се молба моле,
Да пишете бела книга,
Бела книга, царну писму,
Да е пратите пу земе-та:
Кой си има малки деца,
Да увиет белу сукну,
Белу сукну и царвену,
Да му вързат на рока-та,
На рока-та на деснива-та,
Ега си е веке лету
Лету и пролету,
Да му вързат, да му думат:
Чи ни си е белу сукну,
Белу сукну и царвено,
Туку си е маринка,
Устала ут Край-земе”
Усукването на бял и червен вълнен конец, ( на мартеницата ), е символичен жест на магическо възпроизвеждане на сливането между мъжкия и женския аспект в изначално творящо единство.
В това тълкуване има логика. Сам мъжът е несъвършен, така както и жената е несъвършена сама, но заедно те стават едно хармонично цяло, а и основа за цикъла на живота.Става дума за предмет имащ магическа сила и способност да предпази притежателя.
Източник: Ваня Йотова
Фенове на телевизия MM не забравяйте да ни следвате в социалните мрежи: Facebook, Instagram, Tik Tok и Twitter. А за тези от вас, които не можете без ММ, гледайте ни OnDemand на нашият сайт MM Player или в канала ни в YouTube.