„φ1.618“ на Теодор Ушев открива Синелибри 2022

 „φ1.618“ на Теодор Ушев открива Синелибри 2022

Дългоочакваният дебют в пълнометражното кино Теодор Ушев  „φ1.618“, ще ни пренесе в „корпореалната вечност“ още на 8 октомври

Издържан в стилистиката на научнофантастичната антиутопия, където смешното граничи със страшното, а абсурдът добива смразяваща логика, „φ1.618“ е истинско жанрово предизвикателство и без съмнение заслужава да даде старт на Синелибри 2022, превръщайки се в първия български филм, който открива фестивала. Прожекцията на „φ1.618“ на 8 октомври ще бъде първа и вероятно единствена в България до старта на регулярната дистрибуция.

Празничната церемония по откриване на Международния кино-литературен фестивал ще се състои на 8 октомври от 19:00 ч. в зала 1 на Националния дворец на културата и ще бъде съпроводена с екстравагантен танцов пърформанс, чиято артистична концепция е в синхрон с цялостната визия и философия на тазгодишното издание.

Непосредствено след церемонията зрителите в зала 1 ще присъстват на ексклузивна прожекция на антиутопичната приказка „φ1.618“, дебют в игралното кино на режисьора Теодор Ушев, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти, спечелили му над 200 отличия през годините, включително номинация за „Оскар“. Събитието е изключителна възможност за публиката да се наслади на предпремиерна прожекция на филма на голям екран в присъствието на целия екип!

„φ1.618“ е находчива и  визуално завладяваща адаптация на романаПумпал“, дело на писателя Владислав Тодоров, известен и като автор на „Дзифт“. Тодоров участва като сценарист и копродуцент – заедно с Орлин Руевски, а оператор е Емил Христов, чието име се свързва с най-успешните български филми от последните години, в т.ч. литературните адаптации „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” и „Дзифт“.

Историята ще пренесе зрителите в тайнствения свят на биотитаните – микронация от безсмъртни, асексуални, биологически съвършени хора. Застрашени от нарастващата токсичност на своята планета Земя, те се готвят да я напуснат завинаги, подготвяйки за мисията космическия кораб Пумпал. Главните роли са поверени на Деян Донков и Мартина Апостолова, партнират им Ирмена Чичикова, Николай Станоев, Васил Дуев, Иво Димчев, Владимир Люцканов, Герасим Георгиев – Геро, Китодар Тодоров и др.

φ1.618“ е единственото българско заглавие, което ще се състезава в тазгодишния международен конкурс за най-добра литературна адаптация за голям екран. А преди броени часове стана ясно, че филмът е селектиран в програмата на 51-вото издание на Фестивала на новото кино в Монреал, където са направили своя дебют киновизионери като Джим Джармуш, Стивън Содърбърг и Вим Вендерс.

В селекцията на същия фестивал присъства и документалният филм на Борислав Колев за Теодор Ушев „Невидими връзки”. В него номинираният за „Оскар“ режисьор разкрива своя вътрешен свят: лични, исторически, културни и субкултурни връзки, формирали човека и твореца – такъв, какъвто е днес. Документалният филм също ще бъде излъчен на Синелибри като част от конкурса за най-добър документален филм, който тази година ще се състои за пръв път.

CineLibri-2022-poster

Осмото издание на Синелибри ще се проведе под мотото „Преоткритото време“ по случай 100-годишнината от смъртта на Марсел Пруст, една от емблематичните фигури на литературния модернизъм, автор на преломната книга „По следите на изгубеното време“. Между 8 и 30 октомври зрителите ще имат достъп до внушителна палитра от фестивални събития – над 60 продукции с национални премиери, десетки галавечери и срещи със забележителни артисти – режисьори, сценаристи, писатели, актьори, композитори, светила на кинематографията и литературната сцена.

Билетите за откриването, съпроводено с прожекция на „φ1.618“, вече са в продажба на платформата ePaygo. Early Bird билетите се предлагат на преференциална цена до 12 септември и важат само за местата на първи балкон. След 12 септември всички билети за зала 1 ще бъдат пуснати в продажба на редовна цена.

Синелибри 2022 ще се проведе в интервала 8 – 30 октомври в София и още шест града в България: Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора, като отново ще има паралелно дигитално издание в онлайн платформата Neterra TV+.

Програмата се реализира с подкрепата на Столична община, Национален филмов център, съответните общини и със съдействието на множество партньори и съмишленици, които предстои да обявим. Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2022 г.

Фенове на телевизия MM не забравяйте да ни следвате в социалните мрежи: FacebookInstagramTik Tok и Twitter. А за тези от вас, които не можете без ММ, гледайте ни OnDemand на нашият сайт MM Player или в канала ни в YouTube.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *