50 хубави неща, случили се през 2018

50 хубави неща, случили се през 2018 | MMTV Online

50 позитивни истории от света станали през 2018

През изминалата година голяма част от световните медии се фокусираха върху много лоши новини. Но там имаше и други неща. Добри новини, които може да сте пропуснали. Ето 50 положителни новини от цял свят през 2018 година.

5 големи победи за опазване на природата

1. След забраната на Китай търговия със слонова кост от миналата година (90% от китайците подкрепят забраната), търсенето на слонова кост е спаднало почти наполовина, а бракониерството на места като Кения значително намаля.

2. Организацията на обединените нации заяви, че дупка в озоновият слой ще бъде напълно “излекувана” над Арктика и северното полукълбо до 2030 година, а в останалата част на света до 2060г.

3. Установено е, че популацията на дивите тигри в Непал почти се е удвоила за последните девет години благодарение на усилията на природозащитниците и увеличеното финансиране за защитените територии.

4. През 2018г., след повече от десетилетие дебати, 140 държави се договориха да започнат преговори за историческо „Парижко споразумение за океана”. Това е първото международно споразумение, което цели да спре прекомерния риболов и да защити живота в открито море.

5. В горите на централна Африка популацията на планинските горили, един от най-застрашените видове в света, се е увеличило с 25% спрямо 2010г. до над 1000 индивида.

5 важни събития за глобалното здраве

6. От 2010г. процентите на заразяване с ХИВ / СПИН в световен мащаб са намалели с 16% при възрастните и с 35% при децата. Повечето страни вече смятат, че са на път да премахнат инфекциите до 2030г.

7. Световната здравна организация разкри, че употребяването на алкохол сред тийнейджърите в цяла Европа е намаляло. Старият континент е с най-високи нива на употреба на алкохол в света. А страната с най-голям спад е Великобритания.

8. Индия регистрира 22% спад сред смъртността на родилките от 2013г. до сега. Това означава, че средно по 30 нови майки се спасяват всеки ден в сравнение с преди пет години.

9. Южна Африка, домът на най-голямата пополация в света на хората, живеещи с ХИВ, шокира здравните служители, като разкрива 44% спад на нови инфекции от 2012г. насам.

10. Руснаците пият и пушат по-малко, отколкото в който и да е момент след падането на Съветския съюз. Употребата на тютюн е намала с 20% от 2009г. насам, а консумацията на алкохол с 20% от 2012г.

5 победи за добротата и толерантността

11. Най-висшият съд в Индия отмени едно вековна забрана за хомосексуален секс, наричайки закона от епохата на викторианската ера “нерационален, неоправдан и явно тираничен”.

12. Пакистанският парламент прие забележителен закон, гарантиращ основните права на транссексуалните граждани. Той забранява всички форми на дискриминация от страна на работодателите.

13. Ново проучване разкри, че през последните две десетилетия гениталното осакатяване на жени е спаднало от 57,7% на 14,1% в Северна Африка, от 73,6% на 25,4% в Западна Африка и от 71,4% на 8% в Източна Африка.

14. Важно събитие за правата на човека в Близкия изток отбеляза, един ливански съд, който издаде ново решение, според което хомосексуалността не е престъпление.

15. Непал стана 54-та страна в света и първата страна в Южна Азия, която прие закон, забраняващ физическото наказание за децата.

5 примера за подобрение на стандарта на живот

16. Тихо и без фанфари, човечеството премина през истински невероятен праг тази година. За първи път от началото на цивилизацията, основаваща се на селското стопанство започнало преди 10 000 години, по-голямата част от човечеството вече не е бедна или уязвима от бедност.

17. Международната енергетика заяви, че през последната година 120 милиона души са получили достъп до електричество. Това означава, че за първи път от началото на доставка на електрическтво (1882 г.) по-малко от един милиард от населението на света остава на тъмнина.

18. “The Economist” разкри, че световните суицидни проценти са спаднали с 38% от 1994г., насам и по този начин спасявайки над четири милиона живота. Това са четири пъти повече от броя на убитите в битки по същото време.

19. Програмата на ООН за развитие публикува нов доклад, в който се посочва, че 271 милиона души в Индия са прескочили прага на бедността от 2005г. насам. Това е почти половината от равнището на бедност в цялата страната за едно десетилетие. Индия също така продължава и най-голямото строителство на санитарни сгради за всички времена. Повече от 80 милиона тоалетни са били построени от 2014г. насам.

20. Ново глобално проучване на младежта показва, че младите хора във всички страни са по-оптимистични от възрастните. Девет от десет тийнейджъри в Кения, Мексико, Китай, Нигерия и Индия съобщават, че се чувстват положително относно бъдещето си.

10 акцента за преход към чиста енергия

21. През тази година светът прекара 1000 GW кумулативно инсталирана вятърна и слънчева енергия. Преди 10 години имаше по-малко от 8 GW слънчева енергия.

22. Слънчевата и вятърната енергия продължиха да намаляват разходите си. Само през втората половина на 2018г. средните разходи за слънчева енергия спаднаха с 14%, а стойността на вятъра – с 6%. В много части на света сега е по-евтино да се изгради нова “чиста енергия“, отколкото да се поддържа “мръсна енергия“.

23. Някои от най-големите суверенни фондове в света, които представляват повече от 3 трилиона долара в активи, и Black Rock, който е най-големият световен мениджър на фондове, с активи на стойност 5.1 трилиона долара, заявиха, че ще инвестират само в компании, които вземат предвид рисковете за климата в своите стратегии.

24. Allianz, най-голямата застрахователна компания в света по активи, заяви, че ще преустанови застраховането на въглищни електроцентрали и въглищни мини, а Maersk, най-голямата морска корабна компания в света, заяви, че ще започне да се отказва от фосилни горива и ще премахне всички въглеродни емисии до 2050 година.

25. Repsol стана първият голям производител на фосилни горива, който заяви, че вече няма да търси нов растеж на петрол и газ.

26. Американският щат Калифорния обяви най-амбициозният климатичен план. От щата се ангажират да станат петата по големина в света икономика на въглеродната неутралност до 2045 година.

27. Китай, най-големият потребител на енергия в света, преразгледа целта си за възобновяема енергия, като се ангажира да повиши с 35% използването на чиста енергия до 2030г.

28. Индия повиши процента на вече масивната си цел за използване на чиста енергия за 2022г. с 28%. Тя планира да добави 150 GW вятър и слънчева енергия през следващите четири години.

29. Ирландия стана първата в света страна, която се отказа от фосилни горива, след като бе приет законопроект с подкрепата на всички партии в долната камара на парламента.

30. Испания се ангажира да закрие повечето от въглищните си мини до края на годината, след като правителството се съгласи на ранно пенсиониране за миньорте, преквалификация и възстановяване на околната среда.

Войната, престъпността и насилието продължават своята дългосрочна тенденция на намаляване 

31. Journal of Peace Research заяви, че смъртните случаи в световен мащаб от държавни конфликти са намалели за трета поредна година и сега са 32% по-ниски от техния връх през 2014г.

32. След разпадането на ИДИЛ смъртните случаи на цивилни в Ирак са намаляхли драстично. 80% по-малко иракчани са били убити през първите пет месеца на 2018г. в сравнение с миналата година.

33. Етиопия и Еритрея подписаха мирен договор, който сигнализира за края на 20-годишната война и обединява хиляди семейства.

34. Малайзия премахна смъртното наказание за всички престъпления и прекрати всички висящи екзекуции, което група от правозащитни организации в Азия приветства като голяма победа.

35. Нивата на престъпността и убийствата намаляват в 30-те най-големи града на Съединените щати. Предвижда се процентът на убийствата за 2018г. да бъде с 7,6% по-нисък от 2017г.

36. Престъпността пада, когато приемате и милиони бежанци. Броят на докладваните престъпления в Германия е намалял с 10%, до най-ниското ниво от 30 години.

37. През последните 20 години младежката престъпност в австралийският щат Нов Южен Уелс е спаднала. Кражбите на автомобили са намалели с 59%, кражба на имоти с 59% и шофиране в нетрезво състояние с 49%.

38. В последното поколение арестите на калифорнийски тийнейджъри са намалели с 80%, арестите за убийства с 85%, убийствата с огнестрелно оръжие със 75%, цялостното хвърляне в затвора с 88%. Ражданията сред тийнейджъритеса спаднали с 75%,  отпадналите от училище наполовина, а записванията в колеж са се повишили с 45%.

39. Според нови данни от Министерството на правосъдието делът на хората, изпратени в затвора в Съединените щати, е спаднал до най-ниското си ниво от 20 години.

40. Хондурас има най-високия процент убийства в света през 2012г. Убийствата са намалели наполовина оттогава, повече от всяка друга нация.

Икономиката, която няма да ни коства Земята

41. По-малко месо. Нов доклад разкри, че благодарение на променящите се вкусове сред онези, родени след 1980г., 70% от населението на света намалява консумацията на месо или изцяло оставя месото.

42. Дания стана поредната държава, обявила забрана на двигателите с вътрешно горене. Сега има 16 страни с забрани, които влизат в сила преди 2040г. В това число влизат Китай и Индия – двата най-големи автомобилни пазара в света.

43. През 2018г. светът надхвърли 4 милиона бройки електрически превозни средства. В най-големия автомобилен пазар в света, Китай, електрическите автомобили достигнаха 5% от продажбите; Пазарът на автомобили с вътрешно горене в Китай остава непроменен, като сега целият растеж се усвоява от електромобилите.

44. Преди четири години Китай обяви война срещу замърсяването. Мерките работят. Като цяло градовете са намалили концентрациите на фини прахови частици във въздуха с 32%.

45. Благодарение на затягащите се ограничения Обединеното кралство докладва за 12% спад на емисиите от превозни средства от 2012г. насам, както и значителен общ спад на замърсителите на въздуха.

… И накрая повратна точка в стремежа за намаляване на пластмасовите отпадъци

45. 250 от най-големите световни марки, включително Coca Cola, Kellogs и Nestle, се съгласиха да се уверят, че 100% от техните пластмасови опаковки ще бъдат използвани повторно, рециклирани или компостирани до 2025 година.

46. ​​Европейският парламент прие пълна забрана на пластмасите за еднократна употреба, за които се смята, че съставляват над 70% от морските отпадъци. Той ще влезе в сила през 2021г.

47. Към края на 2018г. най-малко 32 страни по света вече имат забрани за найлонови торбички – почти половината са в Африка.

48. Китай заяви, че е забелязал намаление от 66% на употребата на найлонови торбички след въвеждането на забраната от 2008г. и че е избегнало използването на приблизително 40 милиарда торби.

49. Четири години след налагането на такса от 5 пункта Обединеното кралство заяви, че е използвало 9 милиарда по-малко пластмасови торби, а броят им, намерен на морското дъно, е спаднал.

50. Понастоящем в Тихия океан има гигантски плаващ бараж с дължина 600 метра, който използва океански сили за почистване на пластмаса. Можете да проследите напредъка му тук. Въпреки няколкото ранни неуспехи, екипът, който стои зад него, смята, че може да изчисти половината от големия тихоокеански боклук през следващите седем години.

Фенове на телевизия MM не забравяйте да ни следвате на нашата фейсбук страница. А за тези от вас, които не можете без ММ, гледайте ни 24/7 на живо на нашият сайт mmtvmusic.com или в мрежата на Vivacom, Bulsatcom, TiVi.BG, Neterra TV и СКАТ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *