Когато става въпрос за пътуване със самолет, една от първите ми асоциации е свързана с бурните аплодисменти към пилотите…, а всъщност самолета се приземява сам. (Е, почти сам)
Спомням си реакцията на една дама, която пътуваше до мен, в самолета до Франция.
„Може ли такова невъзпитание. Ръкопляскането е израз на отношение и благодарност на пътниците към пилота.”
Запазих мълчание… Какво можех да отговоря на шармантната дама, която явно беше доста развълнувана, а същевременно и възмутена.
Независимо дали ви харесва да аплодирате пилота или не, това няма никакво значение, защото много скоро няма да е необходимо да ръкопляскате в самолета… няма да има на кого
Според статистиката в следващите 20 години ще са необходими около 800 хиляди нови пилоти. Това се дължи на нарастващото търсене на въздушните превози. Следователно това може да се окаже едно от най-големите предизвикателства пред авиоиндустрията.
Въпреки че безпилотната технология предлага улеснение, тя все пак създава предизикателства, които може да попречат на самолетите без пилоти да поемат към небето.
Тази реалност е обобщена най-добре от Никълъс Кар в книгата му “Стъклената клетка, автоматиката и ние”. Няма икономически закон, който да казва, че всички, или дори повечето хора, автоматично се възползват от технологичния прогрес. Безпилотните самолети са пример за това.

Въпреки че технологията обещава да доведе до еволюция в пътуванията, цената за това ще са работните места – и по-точно пилотските работни места. Авиоиндустрията наема десетки хиляди пилоти по цял свят, които са опитни професионалисти. Те превозват милиарди пътници, прелитайки милиарди километри.
Изпълнението на идеята с безпилотните самолети ще доведе до огромна безработица в пилотния сектор. А уменията на пилотите ще бъдат пренасочени към друга професия. Безпилотната технология може да засегне и други професии, близки до бранша. Например служителите в авиоакадемиите, университетите и авиошколите, които обучават все по-голям брой бъдещи пилоти.
Тези институции имат десетки хиляди служители – инструктори, лектори и експерти, провеждащи програми за обучение на пилоти. При по-сериозно навлизане на безпилотната технология и в гражданската авиация, тези професии биха могли да отпаднат.
Факт е, че безпилотните самолети ще определят бъдещето на действията във въздуха
Много страни, включително и страни от нашия калибър като Сърбия, Словения, Естония, Румъния и др. вече са купили такава техника, или работят по такава програма.
Някои стигнаха и по-далеч – Израел вярва в тази техника. Страната разработва различни практични идеи. През февруари тази година тестваха дрон превозващ по въздух двама ранени от бойното поле до медицинския център. Израелската аерокосмическа индустрия е разработила софтуер, който позволява едновременното използване на голям брой дронове в различни мисии и в един и същ момент.
Реално безпилотните летателни апарати са съвкупност от корпусни системи, електронни платки, камери и при необходимост – въоръжение. Цялата командна електроника обаче е в ръцете на оператора далеч в базата.
Ще дойде ли време, в което с носталгия да говорим за професия пилот? Само фактът, че вече си задаваме подобни въпроси е силно обезпокояващ.
Фенове на телевизия MM не забравяйте да ни следвате на нашата фейсбук страница. А за тези от вас, които не можете без ММ, гледайте ни 24/7 на живо на нашият сайт mmtvmusic.com или в мрежата на Vivacom, Bulsatcom, TiVi.BG, Neterra TV, СКАТ и bgtime.tv.