Конкурсът за чиста журналистика Web Report стартира за осма поредна година
От 7 февруари до 18 април 2025 г. платформата webreport.bg събира предложенията на всички автори, за които основен принцип е доставянето на достоверна информация
За осма поредна година стартира конкурсът за чиста журналистика, Web Report 2025 който събира на едно място майсторите на словото, поставили на първо място боравенето с факти и доставянето на достоверна информация.
Организатор на конкурса е най-големият български интернет портал Dir.bg. И тазгодишното издание търси да отличи онези журналисти и автори, които пишат с перо и сърце, които проверяват с достоверни източници информацията си и не подвеждат злоумишлено аудиторията.
Авторите, които не обслужват лични, корпоративни или политически интереси и правят разлика между новината и коментара. Майсторите на словото, които освен разказват пленяващо, умеят и да изнасят всички факти и гледни точки към едно събитие и просто доставят истината, без пропаганда.
Платформата webreport.bg е активна от 7 февруари до 18 април 2025 г. и вече събира предложенията на всички автори, които биха искали да поставят материалите си още веднъж на дневен ред.
Категории на конкурса
• Общество
• Истински истории
• Икономика
• Технологии и иновации
• Култура и изкуство
• Спорт
Допустими творби
• Разследване
• Репортаж
• Интервю
• Коментар-анализ
• Очерк-портрет
• Фоторепортаж
• Видеорепортаж
• Подкаст
Критерии за допустимост на материалите
• Да е публикуван в периода: 07.02.2024 г. – 18.04.2025 г.
• Да е публикуван на страниците на уебсайт, личен блог/влог или в официален профил на кандидата в социалните мрежи
• Да не е участвал в предишното издание на конкурса
• Да бъде оригинален авторски материал
• Да бъде написан на български език, правилно, според езиковите правила на българския език
• Да цитира коректно и достоверно информационни източници, факти, препратки, като указва кои са те
Творбите ще бъдат оценени от компетентно жури от журналисти от конкурентни медии и изявени професионалисти в сферата на комуникациите.
И в осмото издание компетентна и прозрачна оценка на кандидатите ще дават генералният директор на БТА Кирил Вълчев, водещият на “120 минути” по bTV Светослав Иванов, Методи Владимиров – водещ и изпълнителен продуцент “Новини” в NOVA, журналистът и писател Анна Заркова, журналистът и основател на кампанията „Будител на годината“ Ива Дойчинова, главният редактор на Dir.bg Никола Костадинов, журналистът и сценарист Ваня Николова, главният редактор на OFFNews.bg Владимир Йончев, председателят на Българската асоциация на спортните журналисти Найден Тодоров, главният редактор на “Мениджър Нюз” Ирина Велева, Евгени Димитров – основател на агенция “Булфото”, Илияна Захариева – директор “Корпоративни комуникации” в А1 и Александър Попов – главен редактор на Dnes.bg. В журито тази година се включват и Георги Любенов, водещ на „Денят започва с Георги Любенов“ и Ивайло Станчев, главен редактор на „Капитал“.
Web Report 2025 се организира с официалната подкрепа на Съюза на българските журналисти.
ММТВ е официален медиен партньор на инициативата
Фенове на телевизия MM не забравяйте да ни следвате в социалните мрежи: Facebook, Instagram, TikTok и Twitter. А за тези от вас, които не можете без ММ, гледайте ни OnDemand на нашият сайт MM Player или в канала ни в YouTube