Д-р Георги Атанасов, уролог: При начална бъбречна недостатъчност е необходимо да се ограничи соленото и да се приемат повече течности
Д-р Георги Стоянов Атанасов е уролог, началник на Отделение по урология в МБАЛ “Д-р Тота Венкова” АД, гр. Габрово. В това интервю той ще разкаже за особеностите на хранителния режим при бъбречни заболявания.
Какви са особеностите на диетичния режим за страдащите от бъбречни заболявания?
При пациенти с анамнеза за БКБ диетата включва – на първо място прием на вода над 2-3 л. за 24 часа, желателно е от време на време да се използват алкални минерални води. Пациентите с оксалатна литиаза трябва да намалят приема на мляко и млечни продукти, готварска сол, газирани напитки, енергийни напитки, пържено кашу, патладжани, спанак. При пациенти с уратна литиаза се намалява приема на мазни храни и животински белтък. Трябва да се алкализира урината.
Здравословно за бъбреците е разнообразното и балансирано хранене. Всички храни са разрешени, но без да се прекалява. При начална бъбречна недостатъчност е важно да се ограничи соленото и да се приемат повече течности.
Как влияе наднорменото тегло на бъбречните усложнения?
Наднорменото тегло е доказан рисков фактор за много болести, включително и за бъбречно – каменната болест. Намаляването на теглото намалява риска от декомпенсиране и на някои болести, които могат значително да увредят бъбречната функция като: хипертония, диабет, подагра, хормонални нарушения.
Доколко важно е да се съблюдават определени часове за хранене?
По принцип, времето за хранене няма отношение към бъбречната функция. “Правилното” хранене е следване на режим, адекватен на физическата и умствна натовареност на човека и неговата възраст и придружаващи заболявания.
Кои са по-добрите храни за бъбречно – болните?
Качеството на храната е свързано със здравето на целия организъм, в това число и на бъбреците. Качествената храна е прясната. Суровите храни са по-здравословни от термично обработените.
Вегетарианци срещу Месоядци – какво е мнението ви?
Отговор на този въпрос дава диетологията. Няма еднозначен отговор. Трябва да се има предвид, че всичко е индивидуално – т.е. съобразено с възраст, пол, активност, придружаващи заболявания, наднормено тегло и т.н.
В заключение хората не трябва да пренебрегват грижата за своите бъбреци, защото състоянието на тези органи е пряко свързано със здравето на човека. Нарушената дейност на бъбреците е лечима, при навременно диагностициране и правилно и адекватно лечение. За да се избегнат сериозните усложнения и съпътстващите заболявания, трябва да се работи в посока на профилактиката – профилактичните прегледи и изследвания, да се обръща внимание при оплакванията свързани с нормалното функциониране на бъбреците.
Включете се в кампанията: https://campaigns.framar.bg/bubrecite_niamat_vakancia
Кампанията във Фейсбук: https://www.facebook.com/groups/bubrecite.niamat.vakancia
Фенове на телевизия MM не забравяйте да ни следвате на нашата фейсбук страница. А за тези от вас, които не можете без ММ, гледайте ни 24/7 на живо на нашият сайт mmtvmusic.com или в мрежата на Vivacom, Bulsatcom, TiVi.BG, Neterra TV, СКАТ и bgtime.tv.